Yağlı Egzama Şampuan

El Egzaması

Kontakt dermatit veya atopik dermatit, Türkçe tabiriyle Egzama olarak bilinmektedir ve vücudun her yerinde meydana gelebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Dış etkenlere çok fazla maruz kalmakta olan ellerde ve yağ salgısının aşırı olduğu burun kenarları, anüs bölgesi, koltuk altı ve kulak gibi bölgelerde karşılaşılma olasılığı diğer bölgelere nazaran daha fazladır. Ellerde meydana gelmekte olan aşırı terleme, hasar, sıcak soğuk gibi sorunlardan biri veya bir kaçı ellerde egzamanın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Ayrıca sabun, deterjan, parfüm, pudra ve benzeri kullanılan kimyasal maddeler, latex eldiven ve diğer temizlik ürünleri de egzama oluşumunu meydana getirebileceği gibi toprağa dokunmakta bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

ellerde-egzama

Ellerde görülen egzama problemi çoğunlukla parmak araları ve avuç içinde oluşmaktadır. Bunun sebebi bu bölgede bulunan derinin çok daha zarif olmasından dolayıdır.

Ellerde Egzama Oluşmasının Nedenleri
Yukarıda atopik dermatitin tanımını yaparken bahsedildiği üzere bu problem dokunmakla ilgili olarak yaşanılmaktadır. Sebebi gün içerisinde kişinin dokunduğu bir çok madde olabilir. Sıralamak gerekirse;

Pudra
Bulaşık deterjanları
Diğer temizlik solusyonları
Makyaj malzemeleri
Sabun
Toprak
Latex eldiven (ameliyat eldiveni olarak bilinir)
Kolonya gibi bir çok madde sebep olabilmektedir.

el-egzamasi

Ellerde Atopik Dermatit Belirtileri
Kaşıntı
Deri Döküntüsü
Islaklık oluşturacak şekilde salgı artışı
Çatlaklar
Kızarıklık
Acı ve ağrı
İltihaplanma sıklığında artış

El Egzaması Tedavisi

İlk olarak bu sorunun oluşumuna sebep olan faktörler tespit edilerek ortadan kaldırılmalı ve bu madde ile deri arasına bariyer oluşturulmalıdır. Bu sorun için akıllara gelen ilk tedavi kortizon içeren merhemlerdir fakat kortizonun yan etkisi olması nedeniyle fazla tercih edilmemektedir. Bu sebeple kimyasak kortizon kullanımı yerine, yan etkisi olmayan ve bitkisel kortizon içermekte olan pruzon ya da benzeri merhemlerin kullanılması doğru bulunmaktadır.

elde-egzama

Pruzon kullanılması ile sorun 2-3 günde düzelme göstermektedir. Fakat sorunun meydana gelmesine sebep olan faktör tespit edilememişse tekrarlama olasılığı yüksektir. Problemin oluşum nedeni tespit edilemediyse olasılıkları minimize edebilmek için şüphe uyandıran durumlarda eldiven kullanılabilir.

El Egzaması Bitkisel Tedavisi
Yukarıda bahsedildiği üzere bitkisel kortizon içermekte olan krem kullanımı yan etkisi olmayan bir tedavi sağlamaktadır. Ağızdan hap kullanılması ile alınan bitkisel ürünlerin herhangi bir etkisi olmamaktadır. Bölgesel olarak bitkisel kortizon (herbal steroid) içeren pruzon merhem kullanılabilir.

El Egzamasına Ne İyi Gelir
Aşağıda ki sıralanan faktörlerin yerine getirilmesi doğrultusunda sorun yok edilebilir veya şiddeti azalabilmektedir.

Yıkama sırasında mümkün olduğunca saf sabun kullanılabilir.
Vazelin veya lanolin içeren nemlendiriciler kullanılabilir.
Çalışıldığı sırada iç yüzeyinde pamuk bulunan eldivenler giyilebilir.
Latex (ameliyat eldiveni) değil, naylon veya vinil eldivenler de tercih edilebilir.
Parmaklara takılan yüzük ve benzeri aksesuarlar az takılmalı ya da hiç takılmamalıdır.

Yine yukarıda bahsedildiği gibi temel faktör bulunup yaşam alanından uzak tutulmalı yada en azından dokunmamanın yolu bulunmalıdır.

   Paylaş

El Egzaması için 4 yorum yapılmış


algun
25 Ağustos 2017

Iyi akşamlar bende cildim için doktora gittim yağlı cilt egzaması dedi momecon krem verdi koruma içinde coresatin verdi kullandım ama hiç bir şey değişmedi bana öneren bileceginiz bi ilaç krem varsa lutfen yardimci olun iyi çalışmalar
Dr.Atilla Kaya
dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin

Medine
6 Ekim 2017

Merhabalar benimde elimde egzama war bircok doktora gittim ama hic bisey fayda etmedi elimdeki egzemaya temas agzemasi denildi kimyasallardan topraktan uzak durun denildi ama yasadigim ortamda bunlara dokunmak zorundayim bitkisel deterjanlar pahalli oldugu icin kullanamiyorum bana onerebileceginiz bi krem warmi acaba
Dr.Atilla Kaya
pruzon pomat kullanabilirsiniz ama asıl nedenden uzak durmanız gerekir

Anonim
19 Haziran 2018

menimde ellerimde qawintilar catlar var.kuaforda caliwan biriyim.cok zor benim sanatim icin.ben ne yapa bilirim?
Dr.Atilla Kaya
eldiven kullanabilirsiniz.kimyasallara egzamayı arttırır

Anonim
7 Temmuz 2018

Benimde ellerimde derin catlar olusuyor. Kasinti su toplama oluyor.kabuklanmada var.ne yapabilirim?
Dr.Atilla Kaya
egzamanın nedeni tespit edilmeli,sabunlar,kimyasallar,bazı sebze ve meyveler neden olabilir.bunları mutlaka tespit etmelisiniz ve hayatınızdan çıkarmalısınız.pruzon pomat kullanabilirsiniz