Yağlı Egzama Şampuan

Yağlı Egzama Bitkisel Tedavi

Genel anlamda bitkisel tedavi dendiğinde iki gurup ürün akla gelir;

1-Kocakarı ilaçları denilen şekilde çeşitli bitkileri ezerek yada kaynatarak karıştırılması ile elde edilen ürünün uygulanması şeklinde olanıdır,bu tarz ürünleri hastanın kendisinin evde hazırlayabileceği içeriklere sahiptir.

2-Bitkilerle hazırlanmış özütler yada bu bitki özlerinin belirli oranlarda karıştırılarak bir formül oluşturup bu formülle oluşturulan ilacın çok sayıda denek üzerinde bilimsel kurallar dahilinde denenmesi ve sonuca göre tedavi protokolü oluşturulması şeklinde yapılan tedavi.Bu tarz daha güvenilir ve daha etkilidir.

1-Kocakarı ilacı şeklinde formül; Elma Sirkesi, badem yağı, sarmısak yağı, çörekotu yağı.Saç ve saçlı deri elma sirkesiyle yıkanır arkasından sarımsak yağı,badem yağı ve çörek otu yağı ile hazırlanan karışım uygulanır 10-20 dakika sonra normal şampuanla kafa yıkanır.Haftada 2-3 defa uygulamakla 3-4 haftada düzelme sağlanır,şikayetleri yeniden başlarsa tekrar uygulanabilir.

2-Yağlı egzamanın tedavisi için bilimsel destekli bitkisel ilaçlar arasında sayılabilecek en etkili ürünler çay ağacı yağı (Tea Tree Oil-TTO) ve meyan kökü extraktıdır.Bunlardan TTO yağlı egzamanın en sık nedenlerinden mantarları yok ederken bitkisel kortizon olarak kabul edilen meyan kökü özütü ise derideki kızarıklık,döküntü ve kaşıntı sorununu çözer.

Saçlı derideki egzema için önerilen solusyon tarzı ürünlerde bu bitkiler bulunmaktadır.Türkiye de % 5 TTO içeren tek solusyon dermotto dur bunun dışında bir çok üründe olsa da içerik miktarları düşüktür yine TTO ile birlikte % 1 oranında meyan kökü extractı içermektedir.

Diğer yağlı egzama olan bölgeler için yine TTO ve meyan kökü içeren pruzon pomad da bitkisel yağlı egzama ilaçlarının en sık reçete edilendir.

Sürekli tekrarlama eğiliminde olan saçlı deri yağlı egzamasında dermotto solusyonu incelemeden ürün kullanmamanız ve dermotto solusyonu denemeden ümidinizi kesmemeniz önerilir.Aynı şekilde kılsız bölgelerdeki yağlı egzama tedavisinde pruzon pomad kortizon içermemesi sebebiyle tercih edilebilir.

Bitkisel Yağlı Egzama Tedavisi

   Paylaş

Yorum yapılmamış