Yağlı Egzama Şampuan

Yağlı Egzama Nedenleri?

Seboreik dermatit seyrek olarak bebeklerde de görülebilen ama genellikle orta yaşta rastlanan bir deri hastalığıdır.Bebeklerde genellikle sebep belirlenemez seyrek olarak bir tür mantar tespit edilse de  yağlı ciltlerde ve yağlı bölgelerde daha sık görülmesi mantar fikrinden uzaklaştırmaktadır,bebeklerde görülen seboreik dermatit genellikle kendiliğinden geçer ve de tedaviye çok çabuk cevap verir.

Erişkin yaşlarda durum biraz daha farklıdır yapılan bilimsel çalışmalarda vakaların çoğunda malessezia furfur veya pytriosporum ovale adlı mantarlar tespit edilir.

Özetle seboreik dermatit nedenleri;

-Mantarlar

-Kuaförlük hizmetlerinde kullanılan kimyasallar

-Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan minoxidil

-Stres

-Uyku bozuklukları

-Aşırı yorgunluk

-Tedavi edilmeyen diğer sağlık sorunları

-Sebep tespit edilemeyenler.

Yağlı Egzama Nedenleri

Sebep kullanılan ilaçlarsa ilacı kesmek yeterli olmaktadır ancak sebep çok açık değilse mantar akla gelmelidir, bu sebeple tedavi için kullanılan üründe mutlaka mantara etkili üründe olmalıdır.Bitkisel ürünler kullanılacaksa bu mantarlara etkili tek madde çay ağacı yağıdır (TTO:Tea Tree Oil).Mantar ilaçları arasında bu iki mantara en etkili mantar ilacı climbazol dür şampuan seçerken mutlaka içeriğinde climbazol olduğuna dikkat edilmelidir.

Ağır olgularda tek başına mantar ilaçları tedavide yeterli olmamaktadır bu da temelde var olan sorunun üzerine mantar eklendiği ve buna bağlı olarak hastalığın azdığı düşünülür.Tedavide mantara yönelik madde içeren ilaç yanı sıra asıl şikayetleri azaltan maddeler de olmalıdır.Bu konuda solusyonlarda kortizon veya tercihen bitkisel kortizon meyan kökü özütü, şampuanlarda ise zink pyrition olmalıdır.Zink pyrition mikrop öldürücü etkisi yanı sıra cildi yenileme ve kepeği eritme etkilerine de sahiptir.

   Paylaş

Yağlı Egzama Nedenleri? için 16 yorum yapılmış


nazli
22 Ocak 2015

benim yuzumde burun kenarlarimda ve alnimda var yagli egzama oldugunu soyledi dermatalog bana onerebilecegnz bi urun varmi
Op.Dr.Atilla KAYA
bitkisel kortizon içeren pruzon kullanın düzelir

Fatih
10 Nisan 2016

Sayın hocam,
2 doktor tarafından sorunlarıma seboreik dermatitt tanısı konuldu. tanının yanlış olduğunu düşünmüyorum ama bir konuda kafam karışık. Saç dökülmesi belirti midir? Tedavi sonucu istenmeyen bir beklenti midir? Açıkçası benim bir uzmana başvurma sebebim kaşıntı ve kepekten çok saç dökülmesi, bunun üstüne bir de tedavinin etkisi eklenirse daha fazla saç kaybım olacağını düşünüyorum. Saçlarımı nasıl geri kazanabilirim hocam?
Şimdiden teşekkürler.
Op Dr Atilla Kaya
seboreik dermatitde saçlı derideki sorun nedeniyle saç dökülmesi görülebilir.bu sorun saçın beslenmesini arttırarak aşılabilir.günde 2 doz xpecia tablet alabilirsiniz

Anonim
26 Eylül 2016

Benim çocuklarının ikisinde de var ne kullanmalıyız
Op Dr Atilla Kaya
dermotto losyon ve seboderm şampuan ve ciltte birde pruzon pomat kullanabilirsiniz

Anonim
9 Kasım 2016

Burun kenarlarimda cok kabuklanma var sac derimde kucuk yara gibi seyler var napmaliyim
Dr Atilla Kaya
dermatologa görünmelisiniz

melike
13 Kasım 2016

hocam bnde de yaglı egzama oldugu soylendi kulaklarım da.sac diplerinde ve burun kenarın var ama kulaklsrım daki cok kotu olduu ne yapmalıym sampuan ve krwm kullandom bıtınce tekrarlıyor…
Dr Atilla Kaya
dermotto losyon ,seboderm şampuan ve pruzon pomat kullanabilirsiniz

Davut
24 Şubat 2017

Merhaba hocam, saçımda misket büyüklüğünde 3-4 yerde ve küçük küçük 10-15 yerinde dökülme var, ayrıca vücudumda sanki alerjik bir diken gibi batma olmaktadır. Diken gibi batan yerlerde sanki sıcaklık hissediyorum… Ne yapmalıyım….
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünmelisin

Ahmet
17 Mart 2017

Hocam kafamda yuvarlak yuvarlak beyazlamalar oldu ve aşırı kepek ve kaşınma var dermatologa göründüm yaglı egzama dedi ne kullanmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
climbazol ve zinc pyrition içeren şampuan kullanabilirsin.

Onur
8 Nisan 2017

Benim sacımda ve vücudumun farklı bölgelerinde var 4 tane doktara gittim hicbirininde verdiği ilaç birşeye yaramadı sizin onereceginiz bişey varmı acaba
Dr.Atilla Kaya
dermotto losyon ve climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz

Nusret
26 Nisan 2017

Merhaba hocam ;
1 i Farklı ilde toplam 5 adet doktorumuza müracaat ettim.
Verdikleri ilaçlar ilk başta iyi geliyor sonra eski haline geliyor.
Burun ve çene çevremde hatta kaşlarımda bile yağlı egzama var.
Saçımda kaşıntıyla beraber egzama var. Kullanmam için tavsiyeleriniz nelerdir.
Dr.Atilla Kaya
climbazol içeren şampuan ve dermotto losyonu deneyebilirsiniz

Naz
29 Haziran 2017

Yanağımda yaplı egzama var dedı doktor krem verdi ama hiç işe yaramadı. Ne yapabilirim?
Dr.Atilla Kaya
pruzon kullanabilirsin

büşra
1 Temmuz 2017

saçlarımda yağlı egzama var bütün ilaçları denedim fakat ilaçlar sadece azalttı. ilaçlar bittiğinde tekrar geri geldi egzama ne yapabilirim?
Dr.Atilla Kaya
dermotto losyon,climbazol içeren şampuan ve saçsız deride pruzon pomat kullanabilirsin.tedavi gerçekleştikten sonra nükslerden korunmak için haftada 1-2 defa climbazol içeren şampuan kullanmaya devam etmelisin.

Kiymet
2 Kasım 2017

Merhaba hocam.benim de cenem de alt dudagin iki tarafında halka seklinde koyu kahverengi lekeler var.biraz da elmacik kemiğinin baslangicinda çizgi şeklinde.farkki dojtorlar yagli egzama teşhisi koydu.çeşitli ilaçlar kullandim.geçici oldu maalesef.sizin oneriniz nedir?teşekkürler.
Dr.Atilla Kaya
dermotto losyon,climbazol içeren şampuan ve pruzon pomat kullanabilirsiniz

eda
17 Kasım 2017

burnumun kenarlarında ve göz altımda yağlı egzema var. daha önce kullandığım ürünlerin faydası olmadı. önerebileceğiniz bir ürün varmı hocam ?
Dr.Atilla Kaya
pruzon pomat kullanabilirsiniz

uğur can
28 Kasım 2017

benim saç diplerimde alnımda kaşlarımda burnumun etrafında kulağımın arkasında ve koltuk altlarımda var önerebileceğiniz bir ürün varmı?
Dr.Atilla Kaya
dermotto losyon,seboderm şampuan ve pruzon pomat kullanabilirsiniz

Zeynep
9 Aralık 2017

Hocam. Merhaba. 18 yaşındaki oğlumun yaklaşık bir yıldır saçlarında kepeklenme, burnunun yanlarında zaman zaman elmacık kemiklerine yayılan kızarıklık ve saçlarda dökülme var. Doktor yağlı egzama teşhisi koydu. Verdiği merhem sürünce kızarıklık gidiyor. Daha sonra yine oluyor. Ne yapmamız gerekiyor? Ürünleri hangi aralıklarla kullanmalıyız? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Dr.Atilla Kaya
şikayetleri olduğu sürece kullanmanız gerekir.yalnız uzun süreli kortizon kullanımı cildi inceltir bu nedenle yüz bölgesinde pruzon kullanmanızı öneririm.

Burcu
14 Ocak 2018

Hocam benim burun kenarlarında sarı bi renk vardı bana yağlı egzama oldugunu söyledi hipokort adlı bi krem verdı 3 gündür kullanıyorum fakat artıs gosterdi sizce kullanmalı mıyım.
Dr.Atilla Kaya
kortizon içeren kremler ciltte incelmeye neden oluyor.pruzon pomat kullanmanı öneririm