Yağlı Egzama Şampuan

Yağlı Egzama Şampuanı

Saçlı deri egzaması kafada en çok şikayete sebep olan kronik bir hastalıktır, vücudun diğer bölgelerinde görülse de en sık görüldüğü bölge kafa derisidir. Saçlı deride kızarıklık,büyük parçalar halinde kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetler varsa yağlı egzama akla gelmelidir.

Yağlı egzamanın % 60 -80 kadarında hastalığın etkeni olarak mantar (massezia furufur) dır.Bilimsel deneylerde mantar varlığı araştırılsa da pratikte mantar araştırması yapılmadan ilaç ve şampuanlar önerilir.

Yağlı Egzama

En önemli sebep mantarlar olduğu için kullanılacak şampuanda mutlaka mantar öldürücü climbazol ve benzeri bir mantar öldürücü bulunmalıdır,ek olarak kepeği eritecek zink pirition olması başarı oranını artırır.

Yağlı egzama için üretilen şampuanların büyük çoğunluğu şampuan özellikleri azaltılmış daha çok ağır kokulu ilaç formunda üretilmektedir ve haftada 2 defadan fazla kullanılmaz hatta 2 defa kullanmak bile hastayı rahatsız edebilir oysa aynı maddelerle birlikte kaliteli şampuanların genel içeriğiyle birlikte yapılan şampuanlar rahatsız etmeyeceği için günlük kullanılabilir ve bu sayede tedavi edilen yağlı egzama tekrar oluşamaz.

Yağlı egzama (seboreik dermatit) için şampuan seçerken içeriğinde mutlaka climbazol veya benzeri mantar ilacı, zink pyrithion veya selenyom sülfit (pis kokulu olduğundan tercih edilmez) olmalı ve günlük kullanımda ek bir şampuana ihtiyaç duyulmayacak kadar kaliteli olmalıdır.

Yağlı egzama tedavisi ağır olgularda sadece şampuanlar yeterli gelmez diğer bilimselliği kanıtlanmış ürünlere ek olarak kullanılmalı ve cilt rahatladıktan sonra hastalığın tekrar etmemesi için şampuanla devam edilmelidir.Bilimselliği kanıtlanmış ürünler arasında en az yan etki yapan dermotto losyonu araştırmadan hangi ürünü kullanacağınıza karar vermemelisiniz.

Özetle; seborik dermatit hafif ve orta düzeyde ise doğru şampuanla tedavi edilebilir ve tekrarı engellenebilir ancak ağır olgular losyonla birlikte şampuan kullanılmalı tekrarını engellemek için climbazol içeren şampuanlardan kullanılmalıdır.

Yağlı egzama kronik bezdirici bir hastalık olsa da doğru ilaç ve şampuanlarla başarıyla ve kalıcı olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.

   Paylaş

Yağlı Egzama Şampuanı için 1 yorum yapılmış


nurgül
23 Ağustos 2017

yüz bölgesiyle saçta aynı anda varsa her iki yere de aynı ilaç kullanılabilirmi acaba
Dr.Atilla Kaya
kullanılabilir.