Yağlı Egzama Şampuan

Yağlı Egzama Nasıl Anlaşılır

Yağlı Egzama BaşlangıcıEn yaygın şikayet kepektir ancak kafa derisinde kepek oluşumu çok yaygın bir sorundur ve bunların büyük çoğunluğu normal cilt dökülmesi şeklindedir.Burada kepeği suçlamak için aşırı kepek olması gerekir ve bu kepek toz gibi değil daha büyük parçalar şeklinde olmalıdır.

İkinci sık görülen belirti ciltte kızarıklıktır, kızarıklık çıplak gözle rahatça görülecek düzeydedir ve kılsız alanda ciddi görsel şikayete sebep olur.

Yağlı egzamada sık görülen bu iki belirti yanı sıra şunlarda görülebilir;

Kaşınma

Deride ıslaklık hissi

Kabarıklıktır.

Bu belirtiler görüldüğünde akla ilk yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatit gelir, hastalığın yerleşim yeri de önemli bir ayırt edici özelliktir.Bu belirti ve bulgular saç, sakal, bıyık, kaş gibi kıl olan alanlarda ve burun yanları, kulak yolu, göğüs altları (bayanlarda),daha seyrek olarak apış arası, göbek gibi alanlardır.Sırtta da seyrek görülür.Kılsız alanların ortak özelliği deri kıvrımları ve yağlı bölgeler olmasıdır ancak seyrek olarak vücudun her yerinde görülebilir.

Yağlı egzamanın teşhisi muayeneyle konur ancak sebepler arasında sayılan mantarların varlığının kanıtlanması için mantar tahlili yapılabilir.Mantar hastalıkta % 75-80 oranında rastlandığı için mantarlar (pytrosporum ovale, malessezia furfur) suçlanmaktadır ve mantarlara etkili ürünle birlikte tedavi planlanması başarıyı artırır.Sıkça uygulanmasa da mantar araştırması dışında ciltten biopsi alınarak kesin teşhis konabilir.Kronik ve sık tekrarlayan bir hastalık olduğu için kesin teşhis konup doğru ve ciddi bir yaklaşım sergilenmelidir.Yağlı egzama sebore olarak ta adlandırılmaktadır.

   Paylaş

Yağlı Egzama Nasıl Anlaşılır için 4 yorum yapılmış


rakip kılıç
13 Mart 2016

Hocam anlamda yanaklarımda çenemde kızarıklıklar var zannedersem doktorun da söylediği gibi Seboreik egzama şeklinde söylemişti önceden kortizonlu krem kullandığım için Cildimde de bayağı bir tahriş vardı en son corasetini kullandım Ketoral şampuan güneş kremi Atax hap  iki aydır kullandım fakat herhangi bir etkisini göremedim sadece durakladı ne yapmalıyım hocam lütfen yorum yaparsanız sevinirim tesekkürler…..
Op Dr Atilla Kaya
Btkisel kortizon içeren merhemlerden kullanabilirsiniz.

Gülşen
1 Haziran 2017

Hocam şiş agrılı ekstra deri tabakası gibi sulu iltihaplı sürekli aynı yerlerde tekrarlayan derinn üstünde ekstra deri gibi kızarık yaralar atopik dermatit tanısı konmuştu şu an cenem yag bezesi görünümünde iltihaplı şiş durumda bıktım pul pul para gibi tek tük kollarımdada çıkıyor onlar sönüyor ama iz kalıyor pruzon u kullanabilirmiyim yardım lütfen
Dr.Atilla Kaya
kullanabilirsiniz

muharram
26 Ağustos 2017

mrb benim alnımın saçıma doğru olan kısımlarında bordoya çalan kırmızı izler olusmaya basladı bu yaglı egzemamıdır yoksa basit bi alerji midir nasıl ayırt edebilirim
Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünmelisin

Seda
11 Temmuz 2018

Uzun yıllar çenemde çıkan akneleri geçiremedem yanakta kızarıklık ve kabartı şeklinde oluşumlar oluştu. Ayrıca saçım çok büyük parçalar halinde kepekleniyor, kulak içi pullanma problemler oluştu. Doktor rozacea başlangıcı dedi. Diğer doktor demodeks testi yapıp rozacea değil hassas cilt olduğunu söyledi. Alerji ilaçları kızarıklığı yok ediyor. Sizce nelerden şüphe duyulabilir.
Dr.Atilla Kaya
şikayetleriniz seboreik dermatit düşündürüyor.dermatologa görünmelisin