Yağlı Egzama Şampuan

Koltuk Altında Neden Olur?

Koltuk altı bölgesi vücudumuzun en yağlı bölgelerindendir ve yağlı egzamanın en sık görüldüğü yerlerdendir. Yapısı gereği ter salgısı da diğer bölgelerden çok farklı ve fazladır. Koltuk altı ter salgısı diğer vücut alanlarından farklı olarak yağ ve özellikle protein açısından zengindir. Protein içermesi sebebiyle ter kokusunun en belirgin olduğu yerdir. Koltukaltı egzamalarının en sık bulgusu kaşıntı ve kızarıklıktır. Bunlara ek olarak, çabuk tahriş olma, banyodan sonra erken dönemde koku başlaması, konunun alışık olunandan fazla olması, daha sık bir şekilde kıl dibi iltihabı ve buna bağlı apse ( köpek memesi ) görülmesi, terin fazla olması, elbisede daha fazla leke oluşması görülebilen diğer şikayetlerdir.

Tüm bu şikayetler varsa akla koltuk altında seboroik dermatit ( yağlı egzama) akla gelmelidir.

Koltuk altında yağlı egzama sebepleri, genellikle net bir sebep bulunamaz ama genellikle kullanılan kişisel ürünler sebeptir.

Aşırı terleme

Parfüm deodorant

Koku giderici ürün kullanımı

Vücut jelleri

Sabun kullanımı

Ter azaltıcı pudra içeren ürünler

Vücudun kendi kendine yaptığı reaksiyon (otoimmün hastalık)

Koltuk altında yağlı egzama tedavisi

Diğer vücut bölgesindeki yağlı egzamalara benzer şekilde tedavi edilir, ilk tercih yağlı egzama tedavisine özel üretilen prozun merhemdir çünkü

Bitkisel kortizon içerdiği için kortizonların yan etkisine sebep olmaz.

İçerdiği kalamin sayesinde dermatit alanında iltihap riskini azaltır.

Çinko oxitle koruyucu tabaka oluşturur.

Kortizonlu merhemler de kullanılabilir ancak kortizonlar 4-5 günden fazla kullanılırsa yan etkilere sebep olabilir.

Koltuk altı egzamasında temizlik

Koltuk Altı Şişlik

Hastalığın arttığı dönemlerde kıllar kökünden değil mümkünse elektrikli makineyle üstten keserek alınmalıdır, kıl dökücü kremler ciddi tahriş yapabilir, jilet yaralanmaya sebep olabilir ağda ise iltihap riskini artırır. Günlük temizlikte doğal sabun tercih edilmeli, şikayetleri artırıyorsa sabun değişikliğine gidilmelidir.

Öncelikle yağlı egzamaya sebep olabilecek kişisel bakım ürünleri kullanımdan kaldırılmalı düzelmediyse pruzon merhem kullanılmalıdır. Tedavi başladıktan sonraki 2 gün içinde belirgin düzelme sağlanır ancak düzeldikten sonraki birkaç gün daha tedaviye devam edilmelidir.

   Paylaş

Yorum yapılmamış