Yağlı Egzama Şampuan

Yağlı Egzama Bulaşıcı mı?

Seboreik dermatit yani yağlı egzama vücudun tüm bölgelerinde meydana gelebilen bir rahatsızlık olsa da kıllı olan alanlara yerleşir ve en sık görülen bölge kafa derisidir. Kıllı olan bölgelerin dışında kasık, kadınlarda meme altları, burun üstü gibi yağ salgılasının çok fazla meydana geldiği alanlarda karşılaşılmaktadır. Bu sorun için merak edilen ve fazlaca sorulan sorulardan biriyse konu başlığımız olan yağlı egzama bulaşıcı mı? sorusudur. Bu soruya öncelikle 2 açıdan bakmak gerekmektedir.

yagli-egzama-bulasici-mi

Şöyle ki ;

Kılsız alanlarda meydana gelmesinin sebebi çoğu zaman bulunamaz ve tedavisinde daha çok kortizon kullanılmaktadır.

Kıl olan bölgelerde ki saçlı deride görülme sebebi çoğunlukla mantar problemidir. Ve bu sorunun tedavisinde öldürücü madde (climbazol, ketokonazol, TTO) içerikli ürünlerin kullanılması kaçınılmazdır. Genellikle tedavisinde kortizon veya herhangi bir yan etkisi bulunmayan bitkisel kortizon içerikli meyan kökü özü kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak mevcut mantar tedavi edilmezse hastalık temel anlamda tedavi edilmemiş sayılarak şikayetler tekrar baş gösterir. Çünkü mantarlar tekrardan çoğalma gösterebilir.

Kafada Mantar En Sık Sebeptir!
Saçlı deride hastalığın en sık sebeplerinden birinin mantar olduğu belirttik. Fakat bu mantar bildiğimiz diğer hastalıklar gibi olmamaktadır. Normalde insanın saçlı derisine herhangi bir rahatsızlık vermeden yaşan mantardır ve yağlı egzama olduğunda sayısı artış göstermektedir. Yani bu mantar neredeyse tüm herkesin başında mevcuttur fakat tüm herkesin başında yağlı egzama sorununa neden olmaz. Bu yaklaşımla bakıldığında yağlı egzamanın bulaşıcı bir hastalık olmadığı söylenebilir. Bununla birlikte çevrede ki hastalardan da korunmaya gerek yoktur.

Saçlı deri dışındakilerde mantar zaten olmadığı için bulaşıcılıktan söz etmeye bile gerek yoktur.
Yağlı egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Hoş görünmese de uzak durmaya, iğrenmeye yada korunmaya gerek yoktur. Son olarak yağlı egzama olan birinden size bulaşma riski yoktur.

   Paylaş

Yorum yapılmamış