Yağlı Egzama Şampuan

Yağlı egzama saçı döker mi?

Saç dökülmesi sebepleri dendiğinde, ailesel, demir eksikliği, guatr, hamilelik, doğum, mantar, stres, gibi bir çok neden akla gelir. Bunlardan en sık görülen sebep ise genetik yani ailesel saç dökülmeleridir. En az sebeplerden birisi de yağlı egzamadır, en az rastlanan sebep olması saç dökülmesi yapmaz anlamına gelmez çünkü yağlı egzama zaten nüfusun % 2 gibi az bir kısmında görülür.

Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana saç ekimidir. Cilt hastalıkları arasında en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayeçidirler.
Genel olarak değerlendirildiğinde yağlı egzaması olanlar arasında saç dökülmesi görülme sıklığı ekzama sorunu olmayanlar arasında görülen dökülmeden daha sıktır işte bu istatistiki bilgi yağlı egzamanın saç dökülme ihtimalini artırdığının kanıtıdır.

Peki yağlı egzama nasıl saç döker;

Tedavide kullanılan kortizon içeren emovate, dermovate gibi solusyonlar saç kökünde ve ciltte incelmeye sebep olur bu incelme köklerin beslenmesini bozacak kadar olursa yani solüsyonlar uzun süre kullanılırsa saçlar beslenemez ve dökülür.

Hastalığın kendisi kökü zedeleyebilir

Çok kaşındığından kaşımak saça zarar verebilir

Aşırı yağlanma ve kepek saçı dökebilir

Aşırı yağ saça zarar verebilir.

Cilt zayıfladığı için mikrop bulaşabilir ve mikroplar kökleri öldürebilir

Benzer şekilde mantarlar çok artarsa mantar kökleri öldürebilir.

Yağlı Egzama Saç Dökülmesi

   Paylaş

Yağlı egzama saçı döker mi? için 1 yorum yapılmış


hakkan
24 Ağustos 2017

mrb benim burnumda yağlanma başladı cildiyeye gittim yağlı egzema basldıgını söyledi ve bu yavas yavas yukarı dogru ilerliyor kaslarıma yada sacıma bi zararı dokunur mu?
Dr.Atilla Kaya
evet zarar verebilir.climbazol içeren şampuan ve pruzon pomat kullanabilirsin